Sléz maurský květ 20g Malva mauritania flos Zobrazit větší

Sléz maurský květ 20g Malva mauritania flos

Nový produkt

Sléz je především reprezentantem drog slizodárných. Sliz je jak v květech, tak i v nati. V květech dále nacházíme antokyanová barviva, v listech pak třísloviny, organické kyseliny a další látky. Sléz mícháme do směsí. Jeho účinek potencuje příměs ibišku, ale též třezalky, heřmánku, měsíčku nebo tymiánu. Droga je netoxická a je vhodná i pro těhotné a kojící ženy. 

Více informací

10 ks

40,00 Kč s DPH

Více informací

Chemické složení: Květ i list mají vysoký obsah slizu a tříslovin, obsahují i silici. V květech je antokyanové glykosidické barvivo. Ostatní obsahové látky jsou podobné, jako u slézu přehlíženého (viz tam). Hlavní obsahové látky tvoří slizy, v listech jsou mimo to třísloviny a organické kyseliny. V květech se nacházejí antokyanová barviva.

Vnitřní užití:
Z květu se obvykle přirpavuje zápar (10-15 g drogy na 5 dl vody, pít po 1-1,5 dl 2-4x denně).Méně často se sléz užívá samostatně, zpravidla se kombinuje s jinými drogami. Jeho účinek se potencuje příměsí ibišku, ale též třezalky, heřmánku, měsíčku nebo tymiánu.
Nejčastěji se podává nálev (zápar) z naťové drogy a to 4x denně šálek, aby protektivní účinek byl rovnoměrný. "Bylinářský čaj" lze popíjet i po doušcích z termosky během dne.
Aby se nezničily slizové látky, je někdy výhodnější použít studený nálev (macerát), který se přes noc vyluhoval. Přes den se pijí po doušcích dva až tři šálky mírně ohřátého čaje.
Zápar, odvar i macerát se připravuje z 2-3 plných lžic drogy (maximálně 5 g) na 5 dl vody. Toto množství představuje denní léčebnou dávku.
Sléz vyléčí i velmi houževnatou (jak se tvrdí nevyléčitelnou) chorobu - rozedmu plic, která navíc vyvolává i těžkou záduchu. Pijeme denně nejméně tři šálky čaje a na noc přikládáme na plíce a průdušky obklady ze zapařených a dobře ohřátých listů a květů.
Náš obyčejný sléz tedy neléčí jen záněty hrtanu, ale i zhoubná onemocnění hrtanu. V tomto případě vyluhujeme přes noc 2,5 l denně dávky, do každého 1/4 litru dáme vrchovatou čajovou lžičku bylinky. Ráno mírně zahřejeme a uschováme v termosce, kterou jsme napřed vypláchli horkou vodou. Během dne vypijeme po doušcích čtyři šálky a zbytek používáme jako kloktadlo, které se osvědčuje i proti vysychání v ústech, nose a hrtanu!.
Za velmi vhodnou lékovou formu je pokládán homeopatický čaj podle Kloudy, zejména ve vyšších potencích.

Zevní užití:
Zápar je možno užívat i na omývání, obklady a výplachy (2 lžíce drogy na 2 dl vody).Na zevní aplikace se připravuje koncentrovanější nálev, než pro vnitřní užití.
Léčivé klysma (150-200 ml) se podává po předchozím klyzmatu očistném při střevních chorobách, ne však častěji než jednou denně, zpravidla však ob den nebo i jen 2x týdně.
Koupel rukou a nohou: Do pětilitrové nádoby se studenou vodou vsypeme na noc jednu vrchovatou dvouhrst slézu planého. Druhý den vše zahřejeme na teplotu, kterou ruce či nohy sneso. Koupeme 20 minut, vodu můžeme ještě dvakrát použít, když ji předem zahřejeme.
Obklady: Zbytek po přípravě čaje znovu v trošce vody ohřejeme, smísíme s ječnou moukou na kaši, natřeme na lněný hadřík a teplé přiložíme.